Flynn Evangéliuma
2011.08.15. 13:47
Olyan időket élünk, hogy Hollywood vagy lusta, vagy képtelen új ötleteket filmre vinni, ezért folytatások, remakek és átdolgozások árasztják el a világot. Na de hamár nyúlunk, miért ne nyúljunk a világ legszebb történetéből - a Bibliából? A Tron 2 ugyanis pont ezt csinálja Jézussal, félelmetesen pofátlanul.
Gyorsan a történet: Flynn/Isten megkreál egy világot, és annak az Őrzőit: Tron-C.L.U.-egyéb segédalkalmazások/Angyalok. Az egyik ilyen (C.L.U./Lucifer) fellázad és megrontja a világot, mert féltékeny, és rosszul értelmezi a kapott parancsot (és különben is szereti magát Istennek/Flynnek kiadni).
Csodálatos élet is van ám a világban, ami mindennél kedvesebb a Teremtő számára (Emberek/Quorra). A Tron béli "Háló" lakói istenként tisztelik a Felhasználókat - a film egyik jelenetében, amikor Flynn papa szétver egy partit van olyan program, aki konkrétan letérdel imádkozni:
Ezek után nem csoda, hogy Flynn fiának, Kisflynn megjelenése igen nagy port kavar fel. Először eltévedt programnak hiszik, majd csak később döbben rá gyakorlatilag isteni mivoltára. Merthogy a Felhasználók "csodákat" tudnak művelni (= átprogramozni a Hálót igen gyorsan). Lényeg a lényeg, Isten és Ember, Flynnék és Quorra között akkora lesz a szeretet, hogy inkább megtisztítják ezt a világot a gonosz C.L.U.-tól, semmint hogy veszni és pusztulni hagyják. Az egyedüli különbség Jézus történetéhez képest, hogy itt végül az Apa áldozza fel magát, és a Fiú viszi magával a romlatlan Quorrát az Égi Kapun át a megváltásba. Szimbólum-orgia, és rengeteg van még: júdási árulás, feltámasztás, megbocsátás és bocsánatkérés, elvonulás a világtól, második eljövetel reménye (Flynn lives) satöbbi, satöbbi, satöbbi.
Igazság szerint amikor először láttam a filmet, amikor bemuttatták, csak a látványt és hang csodálatos konstellációját tudtam dícsérni - külön külön is megállják a helyüket, de együtt valami lenyűgözőt alkotnak. A történet viszont bosszantott. Tényleg ennyire impotensek a Disney forgatókönyvírói? A kérdés most költői, igazából lényegtelen is. Viszont ahogy telt az idő, egyre inkább elgondolkoztam, hogy ha az ember nyitott rá, akkor egész érdekes interpretációként is tekinthet a Tron 2-re. Ha nem a filmet vetíti rá a Bibliára, hanem fordítva. Nyilván az Emberi világ, mint egy kísérletként "programozott" valami nem egy forradalmi gondolat a az elmúlt évtizedek, évszázad sci-fi irodalmának ismeretében, de mindenképp érdekes elképzelés, ami a Tron 2-vel csak még nagyobb közönséghez ér el (igen, nyilván a tizenkét éves gyerekeket a film ezen vonulata nem annyira érdekli).
Zárójelben megyjegyezném, hogy nem kevés szempontból hasonló film a Mátrix (Baudrillard szimulákrum-elméletén alapozva), ami szintén számítógépben játszódik, és szintén Megváltás történet, annak minden elemével: árulással (Cypher), lázadással (Smith), kiválasztottal (Neo), önfeláldozással (Neo és Smith végső harca), csudatétellel és feltámadással, és beígért második eljövetellel (by Orákulum). És persze lehetne tovább ragozni, és hozni a példákat, de ezt már sokan mások megtették előttem.
Szóval ez a Tron 2 nem rossz, kifejezetten nem rossz (hiába koppintja a Mátrixot). Jónak sem mondanám határozottan, de véleményem szerint nem érdemli meg azt a gyűlöletet, amivel a mai, 16 évesnél idősebb emberek kezelik. Olyan mint a répalé. Kevés ember bírja, még kevesebb szereti.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.